nl/en
Publicatie ⸱ 09-04-2020

Vakantieperikelen in tijden van corona

9 april 2020 – Nu de meivakantie nadert vragen veel werkgevers zich af of ze hun werknemers mogen houden aan geplande vakantiedagen. Veel werknemers zullen hun geplande vakantiedagen willen intrekken omdat ze hier niet optimaal gebruik van kunnen maken of omdat een geboekte reis is geannuleerd.

Het uitgangspunt is dat werkgever en werknemer dan met elkaar in gesprek moeten en dat werkgever zich daarbij als goed werkgever zal moeten opstellen. Als sprake is van “zwaarwegende omstandigheden”, kan werkgever de werknemer verplichten de geplande vakantiedagen toch op te nemen.

Of de gevolgen van de coronacrisis kunnen kwalificeren als “zwaarwegende omstandigheden”, als gevolg waarvan de werkgever kan weigeren om geplande vakantiedagen van werknemers in te trekken, is nog onduidelijk. Het zal afhangen van de omstandigheden van het geval, waarbij de volgende aspecten een rol spelen:

  • Welke bezwaren zijn er vanuit de werkgever tegen de intrekking van de geplande vakantiedagen? Is er nu bijvoorbeeld geen werk beschikbaar voor de werknemer?
  • Is het de verwachting dat de werknemer het eind van het jaar weer hard nodig is?
  • Welke bezwaren zijn er vanuit de werknemer tegen het opnemen van de geplande vakantiedagen, gaat het bijvoorbeeld om een geboekte reis die moet worden verzet?
  • Wat zijn de financiële gevolgen als het intrekkingsverzoek van de werknemer wordt gehonoreerd?

Als de werkgever besluit het intrekkingsverzoek niet toe te kennen, dan is een goede uitleg van belang waarbij best mag worden gezegd dat van de werknemer ook wordt verwacht dat hij in deze moeilijke tijd zijn steentje bijdraagt. Wellicht is een oplossing in het midden nodig: denk aan het weigeren van een intrekkingsverzoek van geplande vakantiedagen op korte termijn maar een intrekkingsverzoek van geplande vakantiedagen in de zomer wel toe te staan.

Heeft u vragen over dit onderwerp, neem contact op:

Blogreeks Amsterdamse Handelsgeest ⸱ 28-05-2026
Van digitale stad naar AI: wie heeft de controle?
Interview ⸱ 26-05-2026
Middelgrote advocatenkantoren lonken onder druk van AI-kosten naar samenwerking
Webinar ⸱ 22-05-2026
Webinar actualiteiten huurrecht bedrijfsruimte
Podcast Amsterdamse Handelsgeest - Van de Gouden Eeuw tot Nu ⸱ 22-05-2026
De Digitale Stad, AI en de Toekomst van Technologie
Publicatie ⸱ 20-05-2026
Update beloningen: bonusplafond financiële sector, loontransparantie en WNT
Interview ⸱ 19-05-2026
Nieuwe employer branding van Lexence: persoonlijk en to the point
Recente zaak ⸱ 18-05-2026
Lexence heeft HC Partners geadviseerd bij haar partnership met Dakvisie
Recente zaak ⸱ 12-05-2026
Lexence heeft De Jong & Laan geadviseerd bij haar voorgenomen partnership met CROP
Blogreeks ESG ⸱ 07-05-2026
Wil je concreet aan de slag met ESG, maar weet je niet waar te beginnen?
AI - Blogreeks Technology & Data ⸱ 06-05-2026
Deal‑ready databeheersing bij overnames: wanneer data van asset naar risico kantelt
Podcast ⸱ 05-05-2026
Zeven jaar uitzenden bij Ahold en het onderzoeksdebacle bij Ongehoord Nederland
Blogreeks Vastgoed en recht in de praktijk ⸱ 04-05-2026
Logistiek vastgoed verhuren? Denk aan triple net, maar leg het goed vast
Event ⸱ 22-04-2026
Ontbijtseminar ‘ESG voor bestuurders: afwachten of sturen? Inzichten voor toekomstbestendig ondernemen’
Blog ⸱ 16-04-2026
Artikel over AI van Stephanie ter Brake en Heleen Kleinjan in Tijdschrift Ondernemingsrechtpraktijk
Kantoornieuws ⸱ 16-04-2026
League Tables Q1 2026: Lexence stijgt in ranglijst van dealvolume
Alle berichten