Dinesh Kanhai over Stichting Forward
Je zet je ook actief in voor Stichting Forward. Hoe ben je daarbij betrokken geraakt?
Via mijn beste vriend. Hij was destijds bestuurslid van Stichting Forward. Ik bezocht een aantal bijeenkomsten en merkte hoe waardevol deze stichting is. Inmiddels ben ik ruim twee jaar actief in de activiteitencommissie. Samen met anderen organiseer ik lezingen, panels en borrels.
Wat is de missie van Stichting Forward?
Stichting Forward wil bijdragen aan acceptatie, erkenning en zichtbaarheid van LHBT+ personen in de juridische sector. Niet alleen in de advocatuur, maar in de hele werkomgeving. De stichting biedt een professioneel netwerk voor deze personen en vergroot zo de zichtbaarheid van deze groep.
De stichting brengt onderwerpen onder de aandacht die niet vanzelfsprekend zijn of onderbelicht zijn in de juridische wereld. Dat doet ze onder meer door het promoten van ‘best practices’ en het organiseren van de jaarlijkse Forward Academy, waar interactieve seminars worden gegeven. Bijvoorbeeld over inclusieve werving of inclusief taalgebruik. Daarnaast organiseert de activiteitencommissie gedurende het jaar verschillende evenementen.
Er komen uiteenlopende thema’s aan bod. Zo is er aandacht voor het wetsvoorstel dat conversiebehandelingen strafbaar stelt en voor de openstelling van het huwelijk voor personen van hetzelfde geslacht op Aruba en Curaçao, naar aanleiding van een arrest van de Hoge Raad. Forward creëert ruimte voor het gesprek over zulke onderwerpen.
Wat betekent maatschappelijke impact voor jou als advocaat?
Als advocaat heb je een maatschappelijke rol. Je kunt je stem laten horen. Niet alleen in de rechtszaal, maar ook daarbuiten. Veel mensen realiseren zich niet dat bepaalde rechten nog steeds niet voor iedereen vanzelfsprekend zijn. En andersom geldt dat wat we nu vanzelfsprekend vinden, niet altijd zo hoeft te blijven. Door dat bespreekbaar te maken, draag je bij aan bewustwording. Ik vind het belangrijk om daar actief aan bij te dragen.
Hoe geef je dat vorm binnen Lexence?
Bij Lexence heb ik het initiatief genomen voor een samenwerking met Stichting Forward. Samen met het bestuur van deze stichting ben ik in gesprek gegaan met het bestuur van Lexence over wat we voor elkaar kunnen betekenen. Lexence heeft dat initiatief omarmd. Inmiddels is Lexence officieel ‘friend’ van Stichting Forward. Dat betekent dat het kantoor zich actief inzet voor de doelen van de stichting, zowel intern als extern. Een mooie stap.
Je zit ook in de D&I-commissie van Lexence. Wat betekent D&I voor jou? En wat doen jullie in de D&I-commissie?
Voor mij betekent D&I dat we openstaan voor elkaars perspectieven, naar elkaar luisteren, elkaar erkennen en bereid zijn van elkaar te leren. Je hoeft andermans zienswijze niet over te nemen, maar het is waardevol om je blik te verruimen en je kennis te verdiepen.
De D&I-commissie is een klankbord voor Lexence. Ze kijkt naar hoe het D&I-beleid beter kan. Denk aan HR-beleid, maar ook aan interne bewustwording. Zo besteden we aandacht aan verschillende (culturele) dagen, bijvoorbeeld met informatieve slides op de schermen in het kantoor. Het is mooi om te horen als collega’s hierover praten en iets nieuws leren. Daarnaast organiseren we activiteiten tijdens momenten als Diwali, de ramadan en Pride. Het draait om zichtbaarheid en ruimte geven aan elkaar. Kleine dingen kunnen daarin een groot verschil maken.
Hoe ervaar je de cultuur bij Lexence?
Wat ik waardeer aan werken bij Lexence, is de combinatie van professionaliteit en nuchterheid. De lijnen zijn kort. Wat me vanaf het begin opviel, is de open sfeer. Je krijgt hier de ruimte om jezelf te zijn en dat merk je ook bij collega’s. Mensen voelen zich vrij om zich uit te spreken en dat zorgt voor vertrouwen en betrokkenheid.
Zie je jezelf als voorbeeld?
Misschien wel, maar dat is nooit mijn doel geweest. Ik wil vooral mezelf kunnen zijn en doen waar ik goed in ben. Tegelijkertijd weet ik hoe belangrijk zichtbaarheid is. Toen ik zelf begon, zag ik weinig mensen die zich op een bepaalde manier uitspraken zoals ik. Dat verandert nu gelukkig. Als mijn aanwezigheid of inzet daaraan bijdraagt, is dat alleen maar mooi.
Als je één dag mocht doorbrengen met iemand die een verschil maakte op het gebied van diversiteit, wie zou dat zijn?
Ruth Bader Ginsburg. Wat ik zo bewonder aan haar is hoe ze zich als advocaat en later als rechter onvermoeibaar inzette voor gelijkheid, vooral tegen discriminatie op basis van geslacht. Ze ging tegen de stroom in, in een wereld die daar soms nog niet klaar voor was. Dat vind ik bewonderenswaardig.