nl/en
Publicatie ⸱ 11-04-2016

Correctie van het relativiteitsbeginsel nu ook in het bestuursrecht

​11 april 2016 – Recent heeft de Raad van State een correctie op het relativiteitsbeginsel aangenomen. De mogelijkheid om via bestuursrechtelijke procedures nieuwe activiteiten van concurrenten te dwarsbomen is in een belangrijke uitspraak van de Raad van State weer geherintroduceerd.

Op 16 maart 2016 heeft de Raad van State een belangrijke uitspraak gedaan door te oordelen dat ook in het bestuursrecht een correctie op het relativiteitsbeginsel mogelijk is.

Het relativiteitsbeginsel geldt sinds 1 januari 2013 in het bestuursrecht en is neergelegd in artikel 8:69a van de Awb. Het beginsel houdt kort gezegd in dat een belanghebbende zich niet op een norm kan beroepen die kennelijk niet strekt ter bescherming van zijn belangen. Als gevolg van dit beginsel kan een concurrent die de komst van een nieuwe supermarkt probeert tegen te houden zich bijvoorbeeld niet beroepen op het feit dat bepaalde afstandsnormen niet worden gehanteerd en hierdoor geluidsoverlast voor de naastgelegen woningen zal ontstaan. De ingeroepen afstandsnormen beogen immers de belangen van de omwonenden te beschermen en niet de belangen van de concurrent.

Een dergelijk relativiteitsbeginsel wordt in het civiele recht al langer toegepast. Daarop is echter een correctie mogelijk indien een schending van de geschreven norm die niet de belangen van de eiser beoogd te beschermen eveneens een schending inhoudt van een ongeschreven norm die wel de belangen van de eiser beoogd te beschermen. Dit wordt de correctie Langemeijer genoemd.

In het bestuursrecht heeft de Raad van State nu ook geoordeeld dat het relativiteitsbeginsel moet worden gecorrigeerd, in die zin dat de schending van een dergelijke norm wel kan bijdragen tot het oordeel dat het vertrouwensbeginsel of het gelijkheidsbeginsel is geschonden. Hierdoor wordt het voor concurrenten (en andere belanghebbenden) dus weer mogelijk dergelijke normschendingen aan te voeren.

Van belang is daarbij wel dat om tot een daadwerkelijke correctie te komen, ook moet worden voldaan aan de vereisten die aan een schending het vertrouwensbeginsel of het gelijkheidsbeginsel worden gesteld. Er moet bijvoorbeeld sprake zijn van een concrete toezegging van het bestuursorgaan dat bepaalde normen gehandhaafd zullen worden, of de concurrent moet in een vergelijkbaar geval wel zijn gehouden aan de nu geschonden norm.

Heeft u vragen over dit onderwerp, neem contact op:

Recente zaak ⸱ 09-10-2026
Lexence heeft Inhuis Plaza en Zon en Scherm geadviseerd bij een fusie tussen Inhuis Plaza en Zon en Scherm.
Blogreeks ESG ⸱ 05-10-2026
Let op: de EU Ontbossingsverordening is per 30 december 2026 van toepassing.
Podcast ⸱ 05-10-2026
Nieuwe Wtta raakt meer organisaties dan alleen uitzendbureaus.
Recente zaak ⸱ 05-10-2026
Lexence heeft Standard Investment bijgestaan bij haar acquisitie van een meerderheid in Hebo/Marine People
Recente zaak ⸱ 30-09-2026
Lexence wint ook turbospoedappel in executiezaak Peter Gillis.
Event ⸱ 21-09-2026
AI is al aan het werk, hoe houd je de regie?
Publicatie ⸱ 01-09-2026
Mag een werkgever zomaar stoppen met gratis koffie?
Recente zaak ⸱ 24-08-2026
Lexence begeleidt Jitse Groen bij investering in AI-gedreven hospitalityplatform Butlaroo B.V.
Recente zaak ⸱ 24-08-2026
Lexence adviseerde OTC Medical B.V. bij haar overname van de aandelen in Bradford & Hamilton B.V. en ECOM Services B.V.
Publicatie ⸱ 21-08-2026
Annotatie in Tijdschrift Recht en Arbeid over ondernemingsbegrip in de WOR
Publicatie ⸱ 13-08-2026
Harold Willems schrijft annotatie bij Gerechtshof ’s-Hertogenbosch van 20 januari 2026 (JAR 2026/198)
Recente zaak ⸱ 24-07-2026
Lexence heeft Caddenz geadviseerd bij de overname van Verkeer Service Zuid-Holland.
Recente zaak ⸱ 22-07-2026
Lexence heeft Sandee Groen geadviseerd bij de toetreding van Scheybeeck als aandeelhouder
Recente zaak ⸱ 21-07-2026
Lexence adviseert de aandeelhouder van Cublend bij verkoop aan Acomo
Recente zaak ⸱ 21-07-2026
Lexence begeleidt Vondel Hotels bij verkoop van Hotel Monastère Maastricht aan Q Hospitality Group
Alle berichten